Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Jozef Van Wissem

Jozef Van Wissem jest awangardowym kompozytorem i lutnistą grającym na swoim czarnym, jedynym w swoim rodzaju i robionym specjalnie dla niego instrumencie koncerty na całym świecie. Autor muzyki filmowej – w tym wielokrotnie nagradzanej (między innymi na festiwalu w Cannes) ścieżki dźwiękowej do „Only Lovers Left Alive” Jima Jarmuscha.

Van Wissem grywa zarówno na dużych festiwalach (m.in. Primavera Sound, All Tomorrow‘s Parties) jaki i na małych, kameralnych koncertach w klubach muzycznych. Od kilku lat Holender współpracuje z Jimem Jarmuschem, z którym do tej pory nagrał wspólnie dwie płyty. Na krążku „The Mystery of Heaven” z 2012 r. pojawiła się gościnnie aktorka Tilda Swinton, odtwórczyni głównej roli we wspomnianym wcześniej „Tylko kochankowie przeżyją”.

Van Wissem wykłada również na Harvardzie, Wesleyan University i Mills College, gdzie prowadzi przedmiot o nazwie „Wyzwolenie Lutni”. National Gallery w Londynie zleciła muzykowi skomponowanie ścieżki dźwiękowej do obrazu „Ambasadorowie“ Hansa Holbeina, jest on również odpowiedzialny za ścieżkę dźwiękową do gry komputerowej „Sims Medieval“, a ostatnio coraz częściej zajmuje się komponowaniem muzyki filmowej. Wydał kilkanaście solowych albumów.