Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Xeno & Oaklander (US)

Xeno & Oaklander to duet grający minimalistyczną elektronikę (Liz Wendelbo i Sean McBride z Martial Canterel) wywodzący się z nowojorskiego Brooklynu. Jako artyści są głęboko zaangażowani w społeczność analogowych syntezatorów od 2004 roku ( od wydania ich debiutanckiego albumu Vigils LP w Xanten) i pomogli promować i inspirować odrodzenie fali syntezatorowej i powstanie dark wave w USA i na całym świecie poprzez ich liczne trasy koncertowe i obfitą twórczość.
Po debiucie Xanten, wydali albumy Sentinelle i Sets & Lights w wytwórni Wierd, a następnie podpisali kontrakt z Ghostly, gdzie ukazały się ich szeroko cenione albumy Par Avion i Topiary, przedstawiając szerszej publiczności ich innowacyjne mistrzostwo w produkcji analogowych syntezatorów. Podczas sesji nagraniowych dla Ghostly duet nagrał również Movements i Movements 2 na zlecenie National Center for the Arts, Grenoble i Ecole du Magasin: inspirujący 35-minutowy utwór nagrany na żywo i inspirowany podróżami w czasie i przestrzeni. W 2017 roku ukazał się singiel Moonlight wydany przez Ghostly, pierwotnie jako split z Chris und Tina w Electronic Sound Magazine UK. W 2019 roku wydali album „HYPNOS” na DAIS Records.
Xeno & Oaklander nagrywają swoje utwory i ścieżki filmowe w swoim studiu na Brooklynie i są znani ze swojego zaangażowania w nagrywanie i występowanie wyłącznie na syntezatorach analogowych. Podczas Covid przenieśli swoje studio do Connecticut. Występują zarówno w instytucjach sztuki, salach koncertowych, jak i na festiwalach na całym świecie, m.in. w SF Moma, PS1 Warm Up, Miami Art Basel, Kunsthalle Zürich i New Museum NY oraz na wyprzedanych koncertach w Echoplex LA, Elsewhere NY i El Club Detroit. Festiwale to m.in. SUBSTANCE LA i CMD Mexico City. Pojawili się na wielu streamach na żywo i w NIGHT FLIGHT TV.
Sean McBride stworzył autorską muzykę dla artystów wizualnych Dary Birnbaum, Lucy McKenzie i Richarda Kerna. Ich najnowsze remiksy są przeznaczone dla Tobiasa Bernstrupa i Roberta Calverta z Hawkwind.
Najnowszy album Xeno & Oaklander Vi/deo został wydany przez Dais Records jesienią 2021 roku i genialnymi piosenkami z tego albumu zapraszamy Was na ich koncert.