Przejdź do treści Przejdź do nawigacji

Zwidy

Zwidy to warszawskie trio muzycznie poruszające się w obrębie indie rocka, emo i math rocka, które w 2016 R. założyli: Artur Koszałko (gitara), Krzysztof Sarosiek (bas) i Jakub Korzeniowski (perkusja). Wszyscy trzej muzycy wymieniają się także rolą głównego wokalisty, śpiewając polskie teksty o niskim poczuciu własnej wartości, zagubieniu, żalu i rzeczywistości osób wykonujących beznadziejne prace dla beznadziejnych firm.

W 2017 roku ukazała się ich debiutancka EP “Zwidy”, na której znalazły się takie piosenki, jak “4:35” i “Częściej Wychodzę Z Siebie Niż Ze Strefy Komfortu”, które wytyczyły styl tej grupy i wciąż są stałym elementem jej setlist, a także stałym elementem playlist z polską muzyką niezależną w serwisach streamingowych. O wspomnianej EP pisały takie portale jak Tegosłucham.pl (“Zwidy po prostu trzeba mieć na radarze, bo to jest przyszłość.”), We Are From Poland (“Gdy po raz pierwszy usłyszałem Zwidy, myślałem że to kolejny indierockowy zespół, który pojawi się i zniknie z mojej pamięci. Ale gdy poświęciłem mu więcej czasu, odkryłem w nim ogromny potencjał.”) czy Trzy Szóstki (“Jeśli rodzimy niezal przegapi takie granie, to chyba wszyscy powinniśmy się w cholerę rozejść.”) “Zwidy” zostały wybrane także “EP Roku” wrocławskiego radia Luz.

Po pewnym czasie wspomniane Trzy Szóstki zostały wydawcą Zwidów, co zaowocowało albumem “Szum” wydanym w grudniu 2018 roku. Choć był nieco bardziej eksperymentalny i hałaśliwy niż EP, “Szum” przyniósł również kilka piosenek, które trafiły w gusta szerszej, alternatywnej publiczności – m.in. “Ostatnie 5 lat” czy “Władysławowo”.

O płycie pisał m.in. Soundrive (“W trakcie niedługiego okresu, jaki dzieli oba wydawnictwa, muzycy Zwidów poukładali swoje inspiracje, przysiedli nad kompozycjami i przede wszystkim przekształcili wszystkie swoje emocjonalne stany i lęki w bardzo uniwersalne i inteligentne teksty.”) Promując ten album, Zwidy zagrały kilkadziesiąt świetnie przyjętych koncertów – zarówno na własnych trasach, jak i supportując takie zespoły jak Fontaines DC, Pile czy Crywank. Żywiołowe koncerty i bliskość z fanami to właśnie coś, z czego słynie ten zespół, o czym mogli się przekonać odbiorcy wypełniający duże, alternatywne kluby w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu czy Berlinie, jak i bardzo małe lokacje w mniejszych miastach.

26 maja 2023 roku ukaże się drugi longplay Zwidów – „Nigdy nie będę taki, jak bym chciał”, który tym razem wydany zostanie w Peleton Records. Za jego realizację – tak jak w przypadku dwóch poprzednich – odpowiada Jakub Korzeniowski, ale jego brzmienie będzie zupełnie inne – mniej surowe i znacznie bogatsze. Poprzedziły go bardzo dobrze przyjęte single – “Składamy się z żalu”, “Nigdy nie będę taki, jak bym chciał” oraz “Kto?” oraz dwa największe koncerty w dorobku zespołu, który jako support angielskiego Lovejoy zagrał w wyprzedanych klubach Stary Maneż (Gdańsk) i Stodoła (Warszawa).